Rustykalne meble i dodatki, czyli jak urządzić wnętrza w wiejskim stylu? Opinie eksperta Salonów Agata

2022-05-05 23:52:07(ost. akt: 2022-05-05 23:51:43)   Artykuł sponsorowany
Wiosną, po długim okresie szarugi, coraz chętniej snujemy wakacyjne plany. Na urlopie z założenia odpoczywamy, a gdzie najlepiej zapomnimy o pracy, jak nie na wsi? A gdyby tak urządzić sobie namiastkę wsi we własnym domu i spróbować sprawić, by czas płynął swoim tempem? Podpowiadamy, jak urządzić wnętrza w rustykalnym stylu - nawet jeśli mieszkasz w mieście.
Styl rustykalny - sielski, beztroski, domowy

Co Ci przychodzi na myśl, gdy myślisz o domu w wiejskim stylu? My oczami wyobraźni widzimy stary domek zaszyty w brzozowym lasku na skraju jeziora. W środku kominek-koza, oryginalne, masywne belki stropowe, ciepłe i przytulne wnętrze z mnóstwem starego drewna, rękodzieła i kwiatów, a do tego sielski zapach maślanych ciasteczek docierający z urokliwej kuchni. Czy i Tobie właśnie stanął przed oczami obraz chaty na mazurskiej wsi?

Warmia i Mazury to nie jedyne krainy, które słyną z charakterystycznego folkloru - nic dziwnego, że spędzanie urlopu w takich okolicznościach pozostaje długo w pamięci. Jeśli właśnie zechcieliście zaprosić do swoich wnętrz rustykalne akcenty, podpowiadamy, jakie sprawdzą się najlepiej - o opinie prosimy pracownika Salonów Agata.

Rustykalne wnętrza, czyli jakie?

Wnętrza w stylu wiejskich chat są jednymi z najbardziej przyjaznych domownikom. Lubimy domowe ciepło, jakie ten styl reprezentuje. Z jednej strony stawia się tutaj na prostotę i użyteczność, a z drugiej na detale - to one pozwalają uzyskać pożądany efekt.

Ponieważ w tradycyjnych wiejskich domach głównym materiałem budulcowym było drewno, również we wnętrzach stylizowanych to ono gra pierwsze skrzypce. Powinno być wyeksponowane w postaci belek i stropów, okładzin ściennych i podłogowych, drzwi oraz mebli.
- Jeśli stoły, kredensy, półki czy regały, to najlepiej z prawdziwego drewna lub jego wiernej imitacji. Niech będą na nim wyraźne usłojenia, a i wszelkie otarcia, pęknięcia czy inne oznaki upływającego czasu na pewno zadziałają na korzyść aranżacji - mówi pracownik działu wyposażenia wnętrz w Salonach Agata.

Materiały w domu w stylu wiejskim muszą ocieplać otoczenie. Poza drewnem innymi szeroko stosowanymi materiałami są miedź, ceramika, skóra i wełna. Mięsiste wełniane koce w kratę i pledy dopełnią aranżację salonu czy sypialni. W kuchni natomiast obowiązkowym elementem jest duży, masywny stół - to przy nim codziennie gromadzi się cała rodzina. Jeśli urządzasz kuchnię w stylu wiejskim, postaw na fronty angielskie i dodaj kilka witrynek ze szprosami. Niech zlew koniecznie będzie ceramiczny, z widocznym frontem, a sprzęty AGD stylizowane na retro.

Namiastka wiejskiej chaty w przestrzeni miejskiej

W domu w stylu wiejskim panuje cisza i spokój; to miejsce, do którego chce się szybko wrócić z hałaśliwej metropolii - dlatego tak chętnie jako cel urlopowej podróży wybieramy wieś. A co jeśli mieszkasz w mieszkaniu w mieście? Mając ograniczony metraż, wyeliminuj to, co ociężałe i nadmiarowe, ale wciąż staraj się pielęgnować tradycję, jaką reprezentuje typowy styl wiejski. Możesz pokusić się o nieco unowocześnioną wersję stylu: aranżację wiejską nowoczesną. Wciąż opieraj się na najważniejszych wyróżnikach - dużej ilości drewna, naturalnych materiałów, elementów vintage i sielskich ozdób, ale staraj się osiągnąć równowagę w kwestii ich ilości. We wnętrzach w stylu wiejskim mogą współistnieć również inne: shabby chic, boho, etno czy minimalistyczny.

Podsumowując, styl wiejski jest prosty, tradycyjny i ważną rolę odgrywają w nim naturalne meble i dodatki. Liczy się w nim jednak na tylko sielski wystrój, ale przede wszystkim nastrój: spokój, wolniejsze tempo życia i czas na bliskość z rodziną. Czyż nie tego wszyscy pragniemy uwikłani w codzienną pogoń za pieniądzem, pracą, lepszym życiem?

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5